Írán • pohled do zákulisí

Cestopisná přednáška - přírodovědec a cestovatel RNDr. Jiří Sladký.

Jak se žije v Íránu. Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled za oponu země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu.

Záběr na všední život prudce se rozvíjející země:

  • Jak se baví mladí a jak starší?
  • Co smí anebo nesmí ženy a co muži?
  • Co pro Íránce znamenají děti?
  • Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny?
  • Máme se v Íránu bát?
  • Čajové dýchánky v parcích či v čarokrásné přírodě. K nim patří tradičně opium, zatímco alkohol je tabu.
  • Pojďme se podívat na to, co běžný návštěvník nezahlédne.

Je Írán ďábelskou zemí? Jak se islám promítá do každodenního života? Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled do zákulisí země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu. Pozvánka k hrobkám světců, k nimž míří nekonečná procesí i na soukromé duchovní obřady, kam obvykle může jenom pravověrný muslim. Především ale pohled na všední život 70milionové, prudce se rozvíjející země, jak se baví mladí a starší, co smějí anebo nesmějí ženy a co naopak muži. A jak se v Íránu chovají k dětem. Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny. Máme se v Íránu bát? Vyprávění láme předsudky, kterých se kolem šíitského Íránu nahromadilo víc než požehnaně.

Íránskou realitu ale netvoří pouze emotivní náboženství hýřící světci a mučedníky. Jeden z nejstarších kulturních okruhů, jehož vzdělanost ovlivnila území větší než Evropa, má své proslulé, ale i méně známé podoby. K nim patří čajové dýchánky v parcích či v čarokrásné přírodě, ale také opium a další látky rozrušující vědomí.

O opiu zejména, ale také o čaji a piknicích s vodními dýmkami a vůbec o íránské "zábavné" gastronomii mám samostatnou atraktivní přednášku – Íránské neřesti, aneb Írán, jak ho neznáte:

Tajné a nejtajnější zákulisí života v Íránu. Zaostřeno na tamní zábavu. Íránské neřesti – čaj, vodní dýmky a opium. Zatímco alkohol je tabu, opium, ale také čaj a pikniky s vodními dýmkami patří k tradiční íránské "zábavné" gastronomii.

Prodej vstupenek v Divadle Karla Pippicha, tel. 603881003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h, v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, 469657821, PO-PÁ 8-12, 12:30-16, SO 8-12, v Městském kině hodinu před představením. Online prodej k dispozici na uvedeném odkazu.

Programy ke stažení

Vyhledat film

Předprodej vstupenek

Divadlo Karla Pippicha
603 881 003

Informační centrum
469 657 821

Pokladna Městského kina
733 610 269

Online rezervace
Online rezervace jsou zrušeny 20 minut před začátkem představení.

    
    
   Obchodní podmínky