Země medu

Dokumentární / Makedonie / 2019 / 87 min / titulky
Režie: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

Když do Země medu vtrhne rodina kočovníků a poruší její základní pravidlo, poslední chovatelka divokých včel v Evropě musí zachránit včely a obnovit přírodní rovnováhu.

Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností.

Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy.

O REŽISÉRECH

Ljubo Stefanov se narodil v roce 1975 ve Skopje. Má více než 20 let zkušeností s vývojem a produkcí konceptů a dokumentů týkajících se životního prostředí a lidského vývoje. Mezi jeho klienty patří agentury OSN, Euronatur, Swisscontact atd. K předchozím filmům patří mimo jiné Hluční sousedé (The Noisy Neighbours, 2005) a Jablečné jezero (Lake of Apples, 2017)

Tamara Kotevska se narodila 9. 8. 1993 v makedonském Prilepu. Tamara získala cenu za nejlepší balkánský film na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Tiraně se svým absolventským snímkem Studants podpořeném společností Trice Films a Fakultou dramatických umění ve Skopje.

Její první profesionální dokument o životním prostředí s názvem Jablečné jezero (Lake of Apples, 2017), podpořený rozvojovým programem OSN (UNDP), který napsala a spolurežírovala, byl uveden na mezinárodním festivalu o přírodě v Namuru, získal cenu Prix de l'environnement (2017) ve Francii, čestné uznání na Innsbruck Film Festival v Rakousku (2017) a cenu Perseus na T-Festivalu v Brně (2017).

OCENĚNÍ

  • Nejlepší dokument, Zvláštní cena poroty za kameru, Cena pro výjimečný přínos, Sundance 2019
  • Nejlepší dokument, DOCS Barcelona 2019
  • Nejlepší dokument, Docs Against Gravity 2019
  • Nominace, Oscar, 2020

Programy ke stažení

Vyhledat film

Předprodej vstupenek

Divadlo Karla Pippicha
603 881 003

Informační centrum
469 657 821

Pokladna Městského kina
733 610 269

Online rezervace
Online rezervace jsou zrušeny 20 minut před začátkem představení.

    
    
   Obchodní podmínky